Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗДОРОВ’Я

До Всесвітнього дня здоров’я на базі обласного клінічного психоневрологічного диспансеру відбулася прес-конференція на тему «Трансмісивні хвороби». Про актуальність та важливість трансмісивних хвороб – групи паразитарних та інфекційних захворювань людини і тварин, збудники яких передаються комахами та членистоногими, – розповіли головний епідеміолог області Володимир Бутенко, обласний позаштатний інфекціоніст Ірина Троцька, завідувач кафедри інфекційних хвороб Медичного інституту СумДУ, д-р мед. наук, професор Микола Чемич та лікар-паразитолог Головного управління Держсанепідслужби в Сумській області Світлана Шолохова.

Трансмісивні хвороби (малярія, лімфатичний філяріоз, японський енцефаліт, жовта лихоманка та інші) досить поширені у тропічних та субтропічних країнах. Проте за останній час урбанізація населення та глобалізація, екологічні та кліматичні зміни в певних географічних регіонах планети вплинули на поширення трансмісивних хвороб і появу цих захворювань в тих країнах, де раніше подібні хвороби не відмічалися. «За останні 30 років у світі зареєстровано близько 30 інфекційних захворювань, збудники яких відносяться до групи особливо небезпечних інфекцій, у тому числі трансмісивні хвороби», – підкреслила обласний позаштатний інфекціоніст Ірина Троцька. Не оминула ця проблема й Україну.

На Сумщині, за словами Миколи Чемича, реєструються такі захворювання як Лайм-бореліоз, лейшманіоз, дирофіляріоз, енцефаліт, гарячка західного Нілу. В області зафіксовані випадки і найнебезпечнішої інфекційної хвороби – малярії, від якої у світі щороку помирає близько 660 тисяч людей (у середньому одна особа гине кожні 30 секунд). Епідемічна ситуація на малярію в області характеризується постійною загрозою завізної інфекції: тільки за період з 2000 до 2013 року зареєстровано 19 випадків малярії, з них один – летальний. На територію області малярія завозилась з Анголи, Індії, Єгипту, Танзанії, Республіки Чад, Азербайджану, Таджикистану та Росії.

Джерелом малярійної інфекції є хвора людина або паразитоносій, у тропіках – деякі види мавп. Зараження відбувається під час укусу самкою малярійного комара. Основними проявами малярії є підвищення температури тіла, приступи гарячки, збільшення печінки та селезінки, анемія. Для тропічної малярії характерний надзвичайно швидкий прогресуючий перебіг хвороби з наростанням церебральної і ниркової патології, яка без своєчасного лікування ефективними протималярійними препаратами призводить до летальних наслідків.

«Основною причиною летальних випадків є непроведення хіміопрофілактики або нерегулярний прийом протималярійних препаратів, пізнє звернення за медичною допомогою, а відтак і пізня діагностика захворювання та госпіталізація хворого. При виїзді за кордон до країн з високими показниками захворювання на трансмісивні хвороби людина обов’язково має пройти індивідуальну хіміопрофілактику. Для цього необхідно звернутися до кабінету інфекційних захворювань, який працює при кожній поліклініці міста та районних лікарнях», – відзначила Світлана Шолохова.

Особливу увагу виступаючі звернули і на поширення та збільшення ризику зараження людей і тварин дирофіляріозом – єдиним гельмінтозом з трансмісивним шляхом передачі через комарів. Основним джерелом зараження людини є собаки, у крові яких циркулюють личинки гельмінтів. В організмі людини паразит росте повільно і досягає доволі великих розмірів (до 32 см) через півроку. Характерним є

те, що паразит може мігрувати під шкірою на значну відстань. Швидкість переміщення іноді досягає 30 см на добу.

За словами головного епідеміолога області Володимира Бутенка, аби вберегтися від переносників важких трансмісивних захворювань (комарів, кліщів, блох, москітів тощо) варто дотримуватися елементарних правил самозахисту. Для недопущення залітання комарів у вікна приміщень захищають антимоскітними сітками. При виявленні комарів, що залетіли до помешкання, їх знищують механічно або за допомогою аерозольних інсектицидів та електрофумігаторів. Для запобігання нападу комах поза приміщенням застосовують дозволені для використання Міністерством охорони здоров’я України репеленти – креми, гелі, спиртові розчини, аерозолі, які відлякують комах. Використання репелентів вкрай доцільне під час перебування на природі.