Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ПАРВОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ ТА ЇЇ ПРОФІЛАКТИКА

Останнім часом у м. Суми почали реєструватись підтверджені випадки парвовірусної інфекції, гострого інфекційного захворювання, що викликається парвовірусами і характеризується різноманітними клінічними проявами. Захворювання зустрічається в основному у дітей і відоме також під назвою “п’ята хвороба”, що виникла у кінці XIX століття як одна з шести дитячих інфекцій, які супроводжуються висипом.

До сімейства парвовірусів відноситься декілька видоспецифічних вірусів тварин. Для людини патогенний лише парвовірус В19.

Парвовірусні захворювання реєструються і зустрічаються протягом року, проте найбільш поширене з них – інфекційна еритема - найчастіше має виражену зимово-весняну сезонність і обумовлює спалахи в навчальних закладах, коли вражається до 20-60% учнів.

Механізм передачі інфекції остаточно не вивчений. Вірогідно, вона передається повітряно-крапельним шляхом або при безпосередньому контакті. Можливо також зараження при інфузії препаратів крові.

Найбільш частим проявом хвороби є інфекційна еритема.

Протікає захворювання легко. Яскрава плямиста висипка з'являється на щоках (“нашлепанные” щеки). Іноді висипанням передує субфебрильна температура. Висипання зазвичай плямисто-папульозні й мають сітчастий, мереживний вигляд; вони швидко поширюються на кінцівки. Іноді має вигляд кореподібного висипу, везикулярного, геморагічного, супроводжується свербінням. Зазвичай висипка проходить приблизно через тиждень, але протягом наступних тижнів можуть з'являтися повторні висипання, особливо при хвилюванні, фізичному навантаженні, перебуванні на сонці, при купанні, зміні навколишньої температури.

Гостра артралгія та артрит - рідкісні у дітей, але часті у дорослих прояви парвовірусної інфекції. Висипка у дорослих, навпаки, нерідко відсутня або нетипова - без характерної еритеми на обличчі. У більшості випадків артрит симетрично вражає периферичні суглоби (колінні, суглоби кисті і зап'ястя) і зазвичай проходить приблизно через 3 тижні, не залишаючи деструктивних змін. Однак у деяких хворих він тримається декілька місяців, в окремих випадках - кілька років.

Парвовірусна інфекція - причина більшості неочікуваних апластичних кризів при майже всіх хронічних гемолітичних анеміях. Кризи супроводжуються тяжкою анемією з блідістю, слабкістю, сонливістю. Часто за кілька днів до кризу відзначаються загальні симптоми. Рівень гемоглобіну може впасти до загрозливого життю рівня, що вимагає невідкладного переливання крові.

У вагітних у більшості випадків парвовірусна інфекція не призводить до інфікування плода та шкідливого впливу на нього. Разом з тим майже у 10% вагітних, які перенесли парвовірусну інфекцію, плід гине від важкої анемії і серцевої недостатності.

Парвовірусна інфекція зазвичай підтверджуюється визначенням у крові специфічного імуноглобуліну методом імуноферментного аналізу. Іноді виділяють вірус із сироватки крові.

Діагноз внутрішньоутробного інфікування підтверджує водянка плода при наявності в навколоплідних водах або крові плода вірусної ДНК в поєднанні з високим вмістом специфічних імуноглобулінів у вагітної.

Лікування. Інфекційна еритема і артрит у більшості випадків лікування не вимагають. При важкому, зокрема затяжному, артриті використовують нестероїдні протизапальні засоби.

Профілактика.

Щоб зменшити ймовірність зараження, особам групи ризику (ті ж що при грипі та ГРВІ), слід дотримуватися вимог особистої гігієни, зокрема мити руки перед їжею і після контакту з хворими.

Вакцина проти парвовірусу В19 поки не створена, але досліджується можливість її отримання.