Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

25 КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З МАЛЯРІЄЮ

Малярія — це небезпечна інфекційна хвороба, яка й понині залишається важливою проблемою світової медицини. Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку, понад 200 мільйонів людей заражається на малярію та 660 тисяч помирає (в середньому, одна особа помирає кожні 30 секунд). 80 відсотків смертельних випадків від малярії припадає на Африканські країни.

Джерелом малярійної інфекції є хвора людина або паразитоносій, у тропіках - деякі види мавп. Зараження відбувається під час укусу самкою малярійного комара. Основними проявами малярії є підвищення температури тіла, приступи гарячки, збільшення печінки та селезінки, анемія. Для тропічної малярії характерний надзвичайно швидкий прогресуючий перебіг хвороби з наростанням церебральної і ниркової патології, яка без своєчасного лікування ефективними протималярійними препаратами призводить до летального наслідку. За останнє десятиліття за числом смертних випадків (після пневмонії та туберкульозу) малярія вийшла на перше місце серед інфекційних захворювань. В Європі кожного року близько 30 000 відвідувачів небезпечних районів хворіють на малярію, з них від 1 до 4% помирає. Останнім часом в епідеміологію малярії ввійшли такі поняття як аеропорт на та вантажна малярія, при якій малярійні комарі завозяться літаком, або іншим транспортом з вантажем. Хворіють особи, які перебували в ендемічній місцевості навіть декілька годин. Для більшості випадків характерна відсутність типової клінічної картини. За кордоном зареєстровані випадки тропічної малярії через 6-9 років після повернення з ендемічних країн.

В Україні, за період 1974-2008 років було зареєстровано 6,5 тисяч випадків завізної малярії, з яких 31 закінчився летально (0,5%). Протягом останніх п’яти років серед цивільних громадян зареєстровано 327 випадків малярії, з них 326 завізних та 1 місцевий із шприцевим механізмом інфікування. 15 випадків закінчилися летально (4,6%).

В Україну малярія завозилася з 57 країн світу, 86% випадків завезено з країн Африки, 12,6% з Азії, 1% - з Латинської Америки, 0,4% - з країн СНД.

В 2013 р. зареєстровано 80 випадків малярії в 22 регіонах, в т.ч. 4 летальні випадки від тропічної малярії. Основною причиною летальних випадків є непроведення хіміопрофілактики або нерегулярний прийом протималярійних препаратів, пізнє звернення за медичною допомогою (на 2-5 день), а значить і пізня діагностика.

Епідемічна ситуація на малярію в Сумській області характеризується постійною загрозою завізної інфекції. Тільки за період з 2000 по 2013 роки зареєстровано 19 випадків малярії, із них 1 - летальний. На територію області малярія завозилась з Анголи, Індії, Єгипту, Танзанії, Республіки Чад, Азербайджану, Таджикистану та Росії. 22% гідрооб’єктів Сумщини (річки, ставки, озера) заселені личинками малярійних комарів. Так, малярійний сезон минулого року тривав 135 діб - з 9 травня по 20 вересня. За показниками, які

визначають вірогідність виникнення місцевої передачі збудників малярії, територія Сумської області відповідає І регіону з високим маляріогенним потенціалом.

Зважаючи на світову епідемічну ситуацію основними заходами попередження епідемічних ускладнень малярії є своєчасне виявлення, госпіталізація та лікування хворих. З метою недопущення клінічних ускладнень тропічної малярії, на разі з ранньою діагностикою та своєчасним лікуванням виявлених хворих, особливо актуальним є проведення індивідуальної хіміопрофілактики особам, які виїжджають в ендемічні країни та повертаються в Україну.

Згідно вимог Постанови Головного державного санітарного лікаря України № 19 від 7.11.2011року “Про заходи щодо профілактики малярії в Україні” органи виконавчої влади, туристичні агентства, підприємства, установи, організації зобов’язані ознайомити осіб, які від’їжджають за кордон, із ситуацією щодо малярії, з пам’яткою профілактики малярії та забезпечити хіміопрофілактику тих осіб, які від’їжджають в країни, ендемічні на малярію.

Керівники медичних закладів та установ державної санепідслужби повинні забезпечити консультативну допомогу за зверненнями громадян, які від’їжджають в країни ендемічні з малярії, інших інфекційних та паразитарних хвороб з питань їх профілактики та обов’язковим наданням пам’ятки. Спільним завданням закладів охорони здоров’я, державної санітарно-епідеміологічної служби є збереження досягнутих успіхів у боротьбі з малярією та недопущення її поширення.