Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ПЕРША ДОПОМОГА НА ВОДІ: ЯК НЕ РОЗГУБИТИСЯ І ВРЯТУВАТИ ЛЮДИНІ ЖИТТЯ

Купання та стрибки у воду в незнайомих водоймах можуть закінчитися трагічно. Всі знають про те, що купатися в нетверезому вигляді не можна - та все одно, напідпитку, йдуть у воду. Особливо пильно треба стежити за дітьми: щойно дитина бавилася поряд, а через секунду вже опинилася у воді. Тому дуже важливо вміти надавати першу допомогу, адже ціна зволікання - людське життя!

 Людина потопає внаслідок

  • різкого переохолодження та судоми, що викликають рефлекторну зупинку серця і дихання. Все відбувається стрімко, людина швидко йде на дно, при цьому вода в легені не потрапляє;
  • намагаючись виплисти, постраждалий витрачає чимало енергії. Під час вдиху заковтує велику кількість води, яка переповнює шлунок. Це утруднює дихання та збільшує масу тіла. Як наслідок, у людини розвивається гіпоксія (кисневе голодування).

Правила надання першої допомоги

Після вилучення з води, слід швидко оглянути потрепілого, звернувши увагу на дихання, свідомість і наявність пошкоджень. Якщо людина знаходиться у свідомості, збережено дихання та прощупується пульс, її потрібно зігріти та заспокоїти: зняти мокрий одяг, добре обтерти тіло, перевдягти в суху білизну, перенести в тепле приміщення, дати теплого чаю. Додатково можна зробити розтирання всього тіла та масаж верхніх і нижніх кінцівок (у напрямку до серця).

У важких випадках (втрата свідомості, зупинка дихання та різке послаблення серцевої діяльності) після вилучення потерпілого з води потрібно негайно:

  • розстібнути одяг (повністю роздягати не слід, щоб не втрачати часу);
  • вийняти язик з рота та вказівним пальцем, загорнутим в марлю, очистити порожнину рота від піску, мулу, водоростей тощо;
  • видалити воду з верхніх дихальних шляхів і шлунка: покласти потерпілого животом вниз на коліно рятівника і енергійно стиснути грудну клітку.

Після цих процедур переходять до штучного дихання (потерпілий повинен обов'язково лежати на спині, на твердій поверхні). Найефективніший і простий спосіб - з рота до рота, при цьому ніс потерпілого потрібно затиснути.

Одночасно зі штучним диханням проводиться непрямий масаж серця. До непрямого масажу серця слід приступати після 4-5 «вдихів» повітря. Масаж проводиться у режимі 50-60 натискань на грудину за хвилину. Співвідношення «серцевих поштовхів» (натискань) до числа «вдихів» повинно бути 4:1 або 6:1.

Пам'ятайте, що у потерпілого можливі повторні порушення роботи легенів і серця. Тому після надання першої допомоги терміново викликайте «швидку».