Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ПРОФІЛАКТИКА ТА РАННЯ ДІАГНОСТИКА МЕЛАНОМИ

Меланома або рак шкіри - найпоширеніше злоякісне захворювання. Хоча меланома становить лише 5% від уперше виявлених злоякісних захворювань шкіри та 2% від усіх онкологічних захворювань, вона є причиною 75% смертей, пов’язаних із новоутвореннями шкіри. Надмірне перебування під сонцем є основним фактором виникнення раку шкіри (понад 90% випадків).

   Сонячний опік другого ступеня у віці до 20 років підвищує ризик виникнення меланоми у старшому віці. Особи зі світлою шкірою мають підвищений ризик виникнення хвороби, проте меланома може виникати у людей з будь-яким типом шкіри.

    Факторами ризику меланоми є: Світла шкіра, волосся та колір очей, тенденція до швидкої появи опіків при перебуванні на сонці або дуже повільного утворення засмаги; меланома в особистому або родинному анамнезі; наявність нетипових родимок; виражені сонячні опіки у дитячому віці. Хоча діагностика злоякісних захворювань шкіри вимагає біопсії, знання основних ознак полегшує раннє виявлення. Меланома може виникати на незміненій шкірі, поширюватись з невуса або поруч нього чи інших пігментних утворів. Будь-які зміни в обрисах, розмірах та забарвленні можуть вказувати на ранню стадію меланоми. 

Основні ознаки меланоми:

    Асиметрія. Типові (доброякісні) невуси, в основному, округлі і симетричні, деякі ранні меланоми є асиметричними. Рання меланома часто має нерівні обриси, краї можуть мати зазубрини. Звичайні невуси мають згладжені, рівні краї. 

    Забарвлення. Різні відтінки коричневого або чорного кольору є першою ознакою меланоми. Меланома може мати також змішане червоне, біле або голубе забарвлення. На противагу цьому типові невуси мають однотонний коричневий відтінок.

    Діаметр. Рівні меланоми мають тенденцію до більших розмірів, ніж невуси (до 6 мм у діаметрі). Методом ранньої діагностики, який дозволяє виявити раннє переродження невуса, є дерматоскопія - апаратний метод дослідження новоутворень шкіри, який дозволяє з високим ступенем достовірності визначити тип пігментного новоутворення шкіри і діагностувати меланому та інші новоутворення шкіри на ранніх стадіях.


    Об’єм лікувальних заходів залежить від стадії та визначається лікарем. Особливо варто застерегти кожного від самолікування та лікування у «знахарів». Існує ряд рекомендацій, виконання яких дозволить зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри.

1. Не засмагати на сонці в період з 10 до 16 години.
2. Відмова від відвідування солярію.
3. Категорично забороняється перебування на пляжі дітей віком до 3-х років.
4. Використання сонцезахисного одягу - капелюхів з широкими полями, сорочки з довгими рукавами і сонцезахисних окулярів.
5. Забороняється заклеювати родимки пластирем.
6. Слід регулярно проводити самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень.
7. При виявленні новоутворень або у разі травми родимки слід негайно звернутися до лікаря-дерматолога.
8. Проведення дерматоскопії усіх підозрілих родимок і новоутворень шкіри.

    Пам’ятайте: якщо злоякісні захворювання виявити вчасно, на ранній стадії, їх можна повністю вилікувати.