Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

25 КВІТНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З МАЛЯРІЄЮ

Малярія - важлива світова проблема галузі охорони здоров’я. Ризик зараження малярією існує в 110 країнах тропічного та субтропічного клімату, де мешкає 3,4 мільярда людей. Згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку понад 200 мільйонів людей заражається малярією, з них 660 тисяч помирає від цієї інфекційної хвороби, 80% смертельних випадків від малярії припадає на країни Африки. 

В Європі кожного року близько 30 тисяч відвідувачів небезпечних регіонів планети хворіють на малярію, із них від 1 до 4 відсотків з летальними наслідками.

    Малярія — це гостра трансмісивна інфекційна хвороба, яку спричиняють чотири види найпростіших паразитів роду плазмодіїв. Джерелом інфекції є хвора людина або паразитоносій. Зараження відбувається під час укусу самкою малярійного комара. Можливе зараження при переливанні інфікованої донорської крові, при використанні недостатньо простерилізованих медичних інструментів або трансплацентарно, під час пологів.

   Основними проявами малярії є періодичні приступи гарячки, збільшення печінки та селезінки, анемія. Найбільш небезпечною є тропічна малярія, для якої характерний надзвичайно швидкий прогресуючий перебіг хвороби з наростанням церебральної і ниркової патології, що без своєчасного лікування ефективними протималярійними препаратами спричиняє летальний наслідок.

    В Україні епідеміологічна ситуація із захворюванням на малярію є нестійкою, про що свідчить постійний завіз малярії на територію нашої держави: протягом 2010-2014 років в Україні серед цивільних громадян зареєстровано 329 випадків малярії, з них 14 випадків закінчилися летально.

   Основною причиною летальних випадків є непроведення хіміопрофілактики або нерегулярний прийом протималярійних препаратів особами, які виїжджають в ендемічні на малярію країни, пізнє звернення хворих за медичною допомогою.

   Епідситуація в Сумській області характеризується постійною загрозою завізної малярії. Станом на 1.01.2015 року в області на обліку перебуває 4,8 тис. осіб, які протягом останніх років прибули з ендемічних на малярію країн, в основному - це туристи, миротворці, спеціалісти відряджені за кордон, іноземні громадяни, в тому числі студенти та мігранти. За період з 2000 по 2013 роки на територію області завезено 20 випадків малярії, з них 1 летальний. 40% випадків малярії завезено з Росії, 15% з Нігерії та по одному випадку з Таджикистану, Єгипту, Індії, Танзанії, Республіки Чад, Конго, Уганди, Гвінеї, Кот-д′Івуару. У 2014 році на території області зареєстровані 3 випадки малярії, завезені з Росії, Афганістану та Республіки Судан.

    У лікувально-профілактичних закладах та установах держсанепідслужби області знаходиться на обліку 127 осіб, які перехворіли на малярію.
22% гідрооб’єктів області заселені личинками малярійних комарів. Малярійний сезон 2014 року тривав 126 діб: з 20 травня по 22 вересня.

   За показниками, які визначають вірогідність виникнення місцевої передачі збудників малярії (щорічна реєстрація випадків малярії, тривалість малярійного сезону), територія області відповідає І регіону з високим маляріогенним потенціалом.

    Зважаючи на сучасну епідситуацію основними заходами попередження епідемічних ускладнень малярії є своєчасне виявлення, госпіталізація та лікування хворих. З метою недопущення клінічних ускладнень тропічної малярії, з ранньою діагностикою та своєчасним лікуванням виявлених хворих, надзвичайно актуальним є проведення індивідуальної хіміопрофілактики малярії особам, які виїжджають в ендемічні країни та повертаються в Україну.

    Важливе значення має боротьба з переносником малярії, в тому числі проведення меліоративних робіт, обробка місць виплоду комарів інсектицидними препаратами, використання біологічних методів. З метою захисту людей від укусів комарів застосовують репеленти, сітки на вікнах, накомарники.

   Лише спільним зусиллями закладів охорони здоров’я області та державної санітарно-епідеміологічної служби можна попередити малярійну інфекцію та її недопущення на територію нашої області.