ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ – 29 ВЕРЕСНЯ 2015 РОКУ. ТЕМА: "ЗДОРОВЕ СЕРЦЕ – ВИБІР КОЖНОГО І СКРІЗЬ"
![]() |
Кожні дві людини із трьох в Україні помирають сьогодні від серцево-судинних захворювань. Більшість із них могли б врятуватись, якби застосовували профілактичні заходи. Існують фактори, які збільшують вірогідність захворіти, так звані чинники ризику. Чим більше їх, тим вищий ризик розвитку хвороб системи кровообігу. З такими факторами, як вік, стать, спадковість боротися неможливо, але з іншими – необхідно. |
До поведінкових факторів відносяться куріння, нездорове харчування, малорухомий спосіб життя, стрес. Біологічні фактори - підвищений рівень холестерину, підвищений артеріальний тиск, надлишкова маса тіла, цукровий діабет.
Здорове серце дозволить Вам жити не тільки довше, але й повноцінно та якісно.
Потурбуйтесь про своє серце: відмовтесь від куріння, більше рухайтесь, раціонально харчуйтесь та вчіться розслаблятися! Наші поради допоможуть вам зберегти своє серце здоровим.
Відмовтеся від куріння! Куріння спричиняє спазм судин, зменшує доставку кисню до серця та мозку, підвищує вірогідність тромбозу та порушення ритму. У курців у 5 разів частіше виникає інфаркт міокарда, у 4 рази частіше – мозковий інсульт і в 16 разів – захворювання судин ніг.
Внаслідок тривалого та інтенсивного куріння Ваш організм "звикає” до постійного надходження нікотину. Ось чому в перші дні після відмови від куріння Ви можете відчувати дискомфорт, неспокій, роздратування, головний біль. Нехай це Вас не хвилює, ці симптоми, як правило, зникають протягом 3 – 5 днів. Збільшене споживання напоїв та соків, овочів і фруктів сприятиме виведенню із організму токсичних речовин.
Якщо Ви самостійно не можете подолати синдром відміни, зверніться до лікаря. Існують препарати, які допоможуть Вам уникнути неприємних станів при відмові від куріння та зроблять Вашу спробу успішною.
Правильно харчуйтеся! Здорове харчування сприятливо діє на Ваше серце, підтримує нормальний рівень холестерину, надлишок якого сприяє розвитку атеросклерозу, позитивно впливає на кров’яний тиск та масу тіла. Вживайте менше тваринних жирів: купуйте пісне м’ясо, вилучайте видимий жир та шкірку курки. Обмежуйте споживання цукру та продуктів, що його вміщують: солодкі напої, кондитерські вироби, тістечка.
Використовуйте для приготування страв олію, для бутербродів – м’які (рослинні) маргарини. Віддавайте перевагу молочним продуктам з низьким вмістом жиру (йогурт, кефір, сир). Вживайте рибу хоча б раз на тиждень. Споживайте щоденно не менше 400 грамів фруктів та овочів, не забувайте про грецькі горіхи та бобові. Регулярно вживайте страви із зернових, віддаючи перевагу продуктам із борошна грубого помелу. Уникайте споживання солоних продуктів (копченості, консерви), зменшуйте кількість солі для приготування страв та за столом.
Слідкуйте за вагою! Найкращий спосіб позбавитись зайвої ваги – змінити свої звички в харчуванні та збільшити фізичну активність. Зменшуйте загальну калорійність їжі за рахунок вилучення жирів, солодких продуктів та алкоголю.
Підтримуйте нормальний рівень холестерину в крові. За нормальний вважається рівень холестерину в крові до 200 мг/дл (менше 5,17 ммоль/л).
Високий рівень цієї речовини в крові призводить до поступового звуження судин та їх закупорки, виникнення серцевих нападів. Знизити рівень холестерину можливо за допомогою здорового харчування, відмови від куріння, зменшення надлишкової маси тіла та регулярних фізичних навантажень.
Більше рухайтесь! Виконуйте щодня будь-які фізичні вправи протягом 30 хвилин. Якщо Ви більшу половину робочого дня проводите сидячи, зверніть увагу на дозвілля.
Регулярно вимірюйте артеріальний тиск! Обмежуйте сіль (не більше 6 г/добу) та солоні продукти; слідкуйте за вагою; споживайте більше фруктів, овочів та продуктів, збагачених калієм, кальцієм, магнієм; зменшить вживання алкоголю; регулярно приймайте медикаменти, якщо їх Вам призначив лікар.
Вчіться розслаблятися! Кожен із нас інколи відчуває напруження при певних обставинах. Але в дійсності не обставини, а наша реакція на них є причиною стресу. Визначте для себе, що викликає у Вас хвилювання. Вам полегшає, якщо Ви поділитесь своїми проблемами з близькими людьми. Напруження знімуть прогулянки на свіжому повітрі та фізичні вправи.
Здоровий сон – Ваш найкращий друг.
Більше позитивних емоцій – сходіть в театр або на концерт, поспілкуйтесь із друзями.
Чотириногий улюбленець у Вашому домі, кішка або собака, допоможе Вам не відчувати себе одиноким.
Найголовніше правило – не піддавайтеся смутку і частіше посміхайтеся.