ВИКОНАННЯ ОБЛАСНОЇ ПРОГРАМИ “АНТИГЕПАТИТ” НА 2012-2017 РОКИ” У БІЛОПІЛЬСЬКОМУ ТА ТРОСТЯНЕЦЬКОМУ РАЙОНАХ
![]() |
30 вересня в управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації відбулося розширене засідання колегії "Про стан виконання Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, обласної програми "Антигепатит” на 2012-2017 р.р. та хід реалізації рішення колегії управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації від 30.09.2014 № 9 у Білопільському та Тростянецькому районах". Захід пройшов за участі начальника управління Сергія БУТЕНКА, заступників начальника Надії Лисенко та Світлани Кривцун, голови обласного комітету профспілок працівників охорони здоров’я Лариси Маслової, головних фахівців, а також керівництва Тростянецької і Білопільської ЦРЛ. |
Про виконання на Сумщині обласної програми "Антигепатит” на 2012-2017 роки” доповів завідувач гепатологічним центром Сумської обласної інфекційної лікарні ім. З.Й.Красовицького Володимир Рябіченко. Фахівець зупинився окремо на виконанні заходів програми у вищезазначених районах.
У І півріччі 2015 року вперше зареєстровано 213 випадків ХВГ, захворюваність склала 19,0 на 100 тис. населення, що на 28,3% більше ніж у 2014 році (Україна – 9,09). Особливості перебігу хвороби, несвоєчасна її діагностика, відсутність відповідного лікування приводять до розвитку раку та цирозу печінки, показник захворюваності на який зростає – 10,97 (2014), 12,9 (2015) на 100 тис. населення. Реєструється стабільно висока смертність від хвороб печінки, що в середньому складає 2% від загальної смертності по області.
З 213 вперше зареєстрованих хворих на ХВГ у 2015 році у 14 осіб (6,7%) захворювання виявлено у термінальній стадії (цирозу). Занедбані стадії встановлено переважно у осіб працездатного віку, питома вага яких склала 64%. За даними експертних оцінок відсоток хворих на ХВГ, виявлених у стадії цирозу, в Україні складає більше 10%, з них осіб працездатного віку приблизно 70%.
Станом на 01.07.2015 на диспансерному обліку в гепатологічному центрі обласної інфекційної лікарні перебуває 2855 хворих на хронічні вірусні гепатити. У І півріччі 2015 року на 12,8% збільшилась кількість прийнятих хворих з районів області.
За останні 8 років погіршився стан вакцинації проти вірусного гепатиту В медичних працівників. На цей показник безпосередньо вплинуло переведення закупівель вакцини для імунізації груп ризику на місцеві бюджети, що визначено ст.8 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб”.
Важливою проблемою є і те, що не всі медичні навчальні заклади забезпечують імунізацію майбутніх медиків. Це питання вирішено в Сумському медколеджі та в більшості медичних училищ, тоді як у медичному інституті вакцинація студентів не здійснюється, хоча багаторічними спостереженнями доведено, що професійне інфікування вірусом гепатиту В відбувається переважно в перші роки професійної діяльності.
Колегія вирішила зосередити увагу керівників лікувально-профілактичних закладів на удосконаленні діагностики, лікування та профілактики вірусних гепатитів в рамках виконання обласної програми "Антигепатит”, обліку захворюваності, організації диспансерного нагляду за хворими, взаємодії щодо проведення імунізації студентів з керівництвом медичних навчальних закладів всіх рівнів, а також забезпечення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань діагностики, лікування та профілактики парентеральних інфекцій у сучасних умовах відповідно до вимог чинного законодавства.
Головні лікарі Тростянецької і Білопільської ЦРЛ отримали конкретні доручення по усуненню недоліків у підпорядкованих закладах. Особливо гостро звучало питання вакцинації співробітників від гепатиту В, враховуючи, що вартість імунізації одного медичного працівника складає близько 200 грн., а лікування – більше 150 тисяч гривень.