1 ГРУДНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СОЛІДАРНОСТІ З ВІЛ-ПОЗИТИВНИМИ ЛЮДЬМИ
![]() |
1 грудня на базі обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом відбулася прес-конференція для ЗМІ з нагоди Дня солідарності з ВІЛ-позитивними людьми, яку провів головний лікар закладу Володимир Бутенко. |
З 1987 року в Сумській області офіційно зареєстровано 2436 ВІЛ-інфікованих, 715 – хворих на СНІД та 188 померлих від СНІДу. На сьогодні в області проживає 1215 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 366 хворих на СНІД. Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції за результатами диспансерного нагляду відмічені у Конотопському, Кролевецькому, Роменському, Шосткинському районах та у Сумах. Лідером у цьому сумному рейтингу серед усіх регіонів області є Ромни, – повідомив керівник центру. У грудні 1988 року світ уперше відзначив Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Тоді поширення ВІЛ-інфекції набувало пандемічного характеру, що потребувало уваги з боку керівництва держав світу та суспільства. Через 15 років цей день стали відзначати як День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми з метою підвищення рівня толерантного ставлення суспільства до людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, – поінформував Володимир Бутенко.
У жовтні 2014 року UNAIDS затвердило стратегію, виконання якої, на думку експертів, зможе зупинити поширення ВІЛ-інфекції у світі. Назва цієї стратегії 90-90-90. Це означає, що 90% ВІЛ-позитивних мають знати про свій ВІЛ-статус, 90% ВІЛ-позитивних мають отримати антиретровірусне лікування і у 90% з них лікування має бути ефективним, – зазначив головний лікар.
У Сумській області антиретровірусну терапію отримують близько 600 ВІЛ-інфікованих, що становить близько 70% тих, хто активно спостерігається у лікарів-інфекціоністів, збільшується якість та тривалість життя ВІЛ-інфікованих.
ВІЛ-інфекція вже давно перестала бути ознакою соціальної неблагополучності. За результатами спеціальних досліджень поширеність ВІЛ-інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків знижується. З 2008 року основним шляхом передачі вірусу ВІЛ у Сумській області став статевий. Наразі майже три чверті ВІЛ-інфікованих, які виявляються в області, інфікуються від своїх статевих партнерів.
Тенденцією останнього часу стало збільшення старшої вікової групи (40 років і старше) у структурі захворюваності. До 2006 року частка таких осіб серед усіх захворілих була не більше 33%. За 9 місяців поточного року частка осіб старших за 40 років становила вже 64%. Незважаючи на наявну мережу кабінетів Довіри, можливість отримувати безкоштовне лікування та здійснення лабораторного моніторингу за якістю лікування половина ВІЛ-інфікованих, дізнавшись про свій ВІЛ-статус, не виявляє бажання ставати на облік до лікарів-інфекціоністів для здійснення медичного нагляду за ними. Переважна більшість таких хворих потрапляє в поле зору лікарів у стадії СНІДу, коли допомогти вже важко, а у певних випадках і неможливо, – констатував Володимир Бутенко.
Хочемо ще раз нагадати суспільству: ВІЛ передається через кров (нестерильні шприци та голки, інший медичний інструментарій), через незахищений вагінальний або анальний секс, від матері до дитини (в період вагітності, під час пологів та годування груддю). ВІЛ не передається при користуванні загальним посудом, туалетом, через укуси комах, через обійми та поцілунки.
По закінченню прес-конференції керівник центру ознайомив журналістів з роботою лабораторії діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу.