ОРГАНІЗАЦІЯ РЕАБІЛІТАЦІЇ ІНВАЛІДІВ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ ВНАСЛІДОК ТУБЕРКУЛЬОЗУ
![]() |
Туберкульоз – це медична та соціально-політична проблема, що відображає соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень, добробут і поінформованість населення, ступінь розвитку охорони здоров’я, у тому числі і фтизіатричної служби. За попередніми висновками експертної місії Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні за останні 5 років спостерігається тенденція до зменшення темпів захворювання та смертності від туберкульозу. |
Щороку в Україні виявляється 37-39 тисяч хворих на туберкульоз і помирає майже 11 тисяч. Щогодини виявляється 4 нових випадки захворювання та 1 випадок смерті від даної хвороби. Смертність населення від туберкульозу посідає перше місце серед інших інфекційних хвороб.
У Сумській області щорічно реєструється близько 600-645 випадків туберкульозу. Померли у 2014 році 138 осіб (2013 рік - 163).
З 2012 року в області намітилась стабілізація захворюваності на активний туберкульоз та утримується на рівні 56,5 випадків на 100 тисяч населення.
Як наслідок, показник первинної інвалідності від туберкульозу в області стабільно невисокий і складає 0,7 на 10 тисяч дорослого населення.
У 2015 році намітилась тенденція зниження відсотку тяжких груп інвалідності серед даної категорії інвалідів у працездатному віці з 74,9 до 68,9%.
У структурі первинної інвалідності по локалізації перше місце займає туберкульоз легень (85,7%), друге – туберкульоз кісток і суглобів (9,5%), третє – туберкульоз сечостатевої системи (4,8%)
Важливим розділом роботи фтизіатричної МСЕК є організація проведення реабілітації інвалідів, що включає систему медичних, психологічних, фізичних, професійно-трудових, соціально-побутових заходів, спрямованих на надання особам з обмеженими можливостями допомоги у відновленні та компенсації втрачених функцій організму для досягнення і підтримання соціальної та матеріальної незалежності, трудової адаптації та інтеграції в суспільство, а також забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації і виробами медичного призначення.
Обсяг реабілітаційних заходів, терміни та місце проведення, виконавці відображаються в індивідуальній програмі реабілітації інваліда, яка розробляється фахівцями медико-соціальної експертної комісії на кожного інваліда.
Відновного лікування потребує майже 100% осіб, вперше визнаних інвалідами. Для хворих на туберкульоз – це основний курс лікування, що проводиться в спеціалізованих закладах області з амбулаторним лікуванням у подальшому.
Медична реабілітація інвалідів з активними формами проводиться у спеціалізованих протитуберкульозних диспансерах та відділеннях, з неактивними - у стаціонарах лікувально-профілактичних закладів області загального профілю та протитуберкульозних санаторіях України.
Важливою складовою частиною єдиного реабілітаційного процесу є професійна реабілітація, спрямована на відновлення працездатності хворих чи інвалідів, повернення їх до суспільно-корисної праці у доступних за станом здоров’я умовах праці.
На працевлаштування у Центри зайнятості області щороку направляється більше 20 осіб, з яких працевлаштовується 20-30%.
Виходячи з соціально-економічної ситуації, що склалась у зв’язку із скороченням робочих місць, зупинкою багатьох підприємств, питання працевлаштування інвалідів є досить складним. Одним із факторів залишається відсутність бажання самих інвалідів працювати. За 9 місяців 2015 року не працювали 97,6% осіб працездатного віку, вперше визнаних інвалідами. Фахівцями фтизіатричної МСЕК проводиться обстеження робочих місць на підприємствах, визначених для роботи інвалідів, підтримується зв'язок з Центрами зайнятості населення, Управлінням соціального захисту населення для вирішення усіх проблем осіб з обмеженими можливостями.
Міжнародний день інвалідів – нагода для усіх нас відволіктися від буденних проблем та звернути увагу на тих, хто став інвалідом від народження, з дитинства чи під час дорослого життя та більше за інших відчуває потребу у нашій підтримці.