Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ПСОРІАЗ – ВИРОК ЧИ СПОСІБ ЖИТТЯ

29 жовтня - Міжнародний день псоріазу. З метою підвищення освіченості громадян про особливості перебігу цієї хвороби в сучасних умовах, у період з 10 по 31 жовтня 2013 року в Україні проводяться «Національні дні псоріазу» за участю лікарів дерматовенерологів, ревматологів і терапевтів.

 Псоріаз – це хронічне неінфекційне захворювання шкіри, що характеризується появою загрубілих почервонілих ділянок, вкритих сріблястими лусочками, припухлостями та свербежем в уражених місцях. Частота захворювання на псоріаз поряд з іншими хворобами становить близько 2-3 %. Чоловіки та жінки хворіють однаково часто. Ризик захворіти псораізом можливий у дітей від хворих псоріазом батьків та їх генетичних попередників Захворювання може виникнути в будь-якому віці, але в юні роки хвороба супроводжується менш стабільним і більш важким клінічним протіканням.

У минулому псоріаз розглядали тільки як первинно проліферативне захворювання шкіри. Сьогодні достатньо добре відомо, що ключовим моментом патогенезу є порушення Т-клітинної регуляції. Стосовно етіології псоріазу чіткої думки у медиків немає, але є кілька теорій його походження, зокрема, вірусна, інфекційна, обмінна, імунна, ендокринна, нейрогенна, генетична, інтоксикаційна. На сьогодні можна з впевненістю сказати, що основним фактором захворювання є генетична схильність. Вчені довели, ящо один з батьків страждає псоріазом, то їх діти у 4 рази частіше хворіють, ніж діти здорових батьків. При аналізі виявлено, що в 60 % пацієнтів хтось із рідних був хворий на псоріаз.

І все ж, чисельні дослідження вказують на етіологічні та патогенетичні симптоми виникнення псоріазу. На даний момент не виникає сумнівів, що провокуючий вплив на прояви псоріазу чи загострення його процесу відбувається під впливом психічних травм та інших надзвичайних подразників. Одним із факторів появи псоріазу є нервово-психічна травма, стреси та фокальні інфекції (тонзиліт, холецистит, гайморит, отит, карієс та інші).

Виникнення та загострення псоріазу може бути і внаслідок вживання алкоголю. Алкогольна інтоксикація сприяє генералізації процесу, виникненню ускладнених форм псоріазу, вкорочення періоду ремісії. Цей дерматоз виявлений у 0,7% людей, які не вживають алкоголь, і в 5,3% тих, що вживають. Схильність пацієнта до алкоголю обмежує можливості його лікування.

Повністю не доведений чіткий зв'язок між тютюнопалінням і розвитком псоріазу, але аналіз певних досліджень вказує на пряму асоціацію між цими двома явищами. Серед хворих псоріазом кількість тих, що палять, становить 58,2%, а в контрольній групі - 43,5%. Серед жінок, хворих псоріазом, курці становлять 40,3%, а в тих хто ніколи не палив - 28%. Доведено, що в жінок, які випалюють одну пачку цигарок на день, ризик виникнення псоріазу в 3,3 рази вище, ніж у тих, що не палять. Також встановлено, що ризик виникнення псоріазу більше у тих людей, які випалюють більше 20 цигарок на день. Основним патологічним процесом впливу тютюну на генез псоріазу, ймовірно, є порушення в імунній системі, порушення мікроциркуляції шкіри, послаблення антиоксидантного захисту організму.

Перші прояви псоріазу можуть спостерігатись у будь-якому віці- від 2-3-х місяців до глибокої старості, але найчастіше (близько 65%) – у віці 21-40 років. Клінічні прояви псоріазу різні. Висипання локалізуються на будь-якій ділянці шкірного покриву, але частіше на поверхнях кінцівок, особливо на ліктях та колінах, а також на шкірі волосистої частини голови. Псоріаз розпочинається з появи дрібних, епідермальних рожево-червоних папул, що швидко вкриваються сріблясто-білими лусочками, котрі легко лущаться. З часом папули збільшуються і зливаються у бляшки різного розміру та форми.

 На жаль, на сьогоднішній день ефективного і єдиного лікування псоріазу не існує. Але існує достатньо методів лікування, що дозволяють контролювати хворобу - досягти максимального часу ремісії та мінімального загострення. До кожного пацієнта підхід повинен бути індивідуальним. І саме цим повинен керуватися кожен лікар і пацієнт. Не варто приймати всі ліки, які вам пропонує реклама, аптека чи сусіди, основне правило для псоріазу: «Все лікування повинно бути поступовим і індивідуальним».