Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

ДИФТЕРІЯ. ЯК ЗАПОБІГТИ ЗАХВОРЮВАННЮ?

Хвороба, яка у 1990-х роках «вбила» близько 700 українців, може знову повернутисяСтаном на 29 жовтня в Україні зафіксовано 20 випадків дифтерії, з них – 18 у жовтні. П’ять хворих з діагнозом «дифтерія» зареєстровано у Закарпатській області, 2 випадки у Києві та 1 – у Тернопільській області. Ще 10 осіб у Закарпатській області є носіями інфекції.

На Сумщині дифтерія останній раз реєструвалася у 2014 році. А загалом за період з 1990 по 1999 рік захворіло більш 700 осіб з максимумом у 1995 – 189 хворих. Лише на піку епідемії померло 14 пацієнтів (Україна – 20 тис. захворіло, померло – 700). Єдиним надійним методом попередження дифтерії є вакцинація, що підтверджено багаторічною практикою, адже саме завдяки імунізації вдалося подолати епідемію дифтерії 90-х років.


        Міністерство охорони Здоров’я України наголошує, що в усіх областях є безоплатні вакцини для щеплень. Дітям до 6-річного віку роблять щеплення цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, у 6 років – АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий). Дорослі для профілактики дифтерії та правця можуть отримати вакцину АДП-м. На 1 жовтня 2019 року в України є 1,8 млн доз вакцини АКДП, 141 тис. доз АДП (не містить кашлюкового компоненту) та 4,9 млн доз АДП-м. Цього достатньо, щоб забезпечити вакцинами всіх громадян, які потребують планового щеплення.

         У нас є шанс не допустити повторення 90-х. Проте, «на сьогодні лише біля 59% малюків провакциновано проти дифтерії, дорослих – лише половина», – зазначає міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька.

         Аналогічна ситуація спостерігається і в Сумській області – охоплення щепленнями малюків складає 59,5%, дорослих – 54% при достатній забезпеченості імунобіологічними препаратами.

         Питання недопущення спалаху дифтерії на Сумщині розглядалося 28 жовтня на нараді управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації. Розроблені конкретні заходи запобігання розповсюдженню хвороби.

         Попередити розвиток захворювання та запобігти небезпечним ускладненням можна лише шляхом вакцинації дітей відповідно до календаря щеплень і ревакцинації дорослих (кожні 10 років). Безоплатне щеплення від дифтерії можна отримати звернувшись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, з яким укладена декларація.

         Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період хвороби – 3-10 днів.

         Джерелом інфекції є хвора людина або носій Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка у клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Ускладнення від дифтерії можуть включати: блокування дихальних шляхів інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

При виникненні осередку інфекції, контактні особи, залежно від їх вакцинального статусу, підлягають додатковій імунізації. Для лікування дифтерії використовується протидифтерійна сироватка та антибактеріальна терапія. У серпні 2019 року Україна отримала гуманітарну допомогу від ВООЗ – 200 флаконів протидифтерійної сироватки. Наразі використано 13 у Закарпатській області і Києві, залишилось близько 180, які розподілені між областями. Сумська область отримала 8 флаконів.