Всеукраїнський тиждень діагностики раку шкіри
З ініціативи Міністерства охорони здоров’я України в період з 13 по 20 травня пройде Всеукраїнський тиждень діагностики раку шкіри. Протягом вказаного періоду близько 700 державних і приватних лікувально-профілактичних закладів безкоштовно обстежуватимуть населення на наявність меланоми та немеланомних пухлин. Саме ці захворювання виявляються найчастіше з-поміж усіх видів онкозахворювань, серед них найбільш небезпечною є меланома.
Захворювання на меланому – одна з найбільш швидкозростаючих із усіх видів раку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно в світі реєструють понад 200 000 випадків захворювання на меланому шкіри і близько 65 000 спричинених нею смертей. За даними медичної статистики лише в 2010 році в Україні захворіло на меланому 2829осіб, 1070 з них померло. Смертність від меланоми складає майже 95 %, тоді як у Європі – лише 5 %. І що важливо, такий сумний показник зумовлений не відсутністю методів лікування, а несвоєчасним діагностуванням меланоми серед населення. Саме тому одна з основних цілей Всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри – своєчасне виявлення дерматоонкологічних захворювань серед населення. Цього року ініціатива Міністерства охорони здоров’я України вперше пройде на міждисциплінарному рівні, адже до неї долучаться не тільки дерматовенерологи та онкологи, але й терапевти, офтальмологи і сімейні лікарі. Загалом близько 25 000 українських лікарів об’єднають свої зусилля, щоб надати українцям безкоштовний доступ до сучасних скринінгових методів обстеження пігментних новоутворень шкіри. Це дозволить значно покращити виявлення раку шкіри на ранніх стадіях та суттєво знизити смертність від цієї групи захворювань Адже відомо, що кількість сонячних днів влітку за останні роки зросла, а інтенсивність сонячного випромінювання перевищує усі допустимі норми. У зв'язку з цим необхідно формувати у населення відповідальне та уважне ставлення до наявних новоутворень на шкірі зокрема родимок.
Меланома — злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів — пігментних клітин, що виробляють меланіни. Один з трьох різновидів раку шкіри і самий небезпечний з них. Переважно локалізується в шкірі, рідше — сітківці ока, слизових оболонках (ротова порожнина, вульва, пряма кишка). Одна з наибільш небезпечних злоякісних пухлин людини, часто рецидивуюча та метастазуюча лімфогенним і гематогенним шляхом майже в усі внутрішні органи людини. Найважливішим фактом ризику розвитку меланоми є ультрафіолетове випромінювання. Зловживання ультрафіолетом може спровокувати виникнення меланоми, тому слід обмежити перебування на сонці. Ця рекомендація стосується усіх людей, але особливо важлива для тих, хто входить в групу ризику. Це, перш за все, люди зі світлим або рудим волоссям, численними веснянками і блакитними очима, які легко одержують сонячні опіки, а також особи, чиї родичі страждали на меланому і мають спадкову схильність до даного захворювання.
Існує ряд рекомендацій, виконання яких дозволить зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри:
- повне виключення перебування на пляжі в період з 10 до 16 годин;
- відмова від відвідування соляріїв;
- категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років;
- використання сонцезахисного одягу - капелюхів з широкими полями, сорочка з довгим рукавом і сонцезахисних окулярів;
- категорично не заклеювати родимки пластиром;
- проведення самостійного огляду шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень, при виявленні новоутворень на шкірі потрібно негайно звернутися до лікаря дерматолога;
- у разі травми родимки негайно звертатися до лікаря дерматолога.
В більшості випадків неможливо визначити макроскопічно тип невусу (родимки). Важливо, вчасно запримітити зміни, які можуть свідчити про злоякісне новоутворення. Такими змінами можуть бути сверблячка, печіння, поколювання та напруга в полі родимки, випадіння волосся з її поверхні, збільшення розміру, зміна контурів родимки, кровотеча з її поверхні або виникнення вузлуватих елементів. Методом ранньої діагностики, який дозволяє виявити раннє переродження невуса, є дерматоскопія. Дерматоскопія - це апаратний неінвазивний метод дослідження новоутворень шкіри, який дозволяє з високим ступенем достовірності визначити тип пігментного новоутворення шкіри і діагностувати меланому та інші новоутворення шкіри на ранніх стадіях. Слід підкреслити, що Всеукраїнський тиждень діагностики раку шкіри приверне увагу суспільства до тих небезпек, які містять в собі родимки, поінформує людей про шкоду сонячного і штучного загару, дасть можливість населенню сформувати відповідальне ставлення до свого здоров'я. Особам, які бажають отримати консультацію, слід звертатися до кабінету дерматовенеролога центральних районних та міських лікарень щодня, крім вихідних з 8.00 до 15.00, а також до диспансерного відділення обласного шкірно-венерологічного диспансеру (м. Суми, вул. Привокзальна, 31).