Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

Небезпечний педикульоз

педикульозМедики всього світу постійно стурбовані такими проблемами як СНІД,  туберкульоз, холера та інші особливо-небезпечні інфекції . Однією з таких не менш значимих проблем є педикульоз, або народна назва воші, вошивість. Значення вошей  пов’язане не тільки з суб’єктивними незручностями (свербіж, струпи, адже воша харчується кров’ю людини при цьому пошкоджуючи цілісність шкіри), але й епідеміологічним значенням, як переносників хвороб рикетсійної етіології, а саме збудників висипного й зворотного тифів та волинської гарячки.

Якщо перегорнути сторінки історії, ще армія Наполеона потерпала від вошей та як результат цього - від висипного тифу померло більше половини його військового складу. У війні 1877-1878 р. в кавказькій армії тифом хворіло кожні 64 чол. із1000,та вже в російсько-японській війні 1904-1905 р. постійно проводились знищувальні заходи проти вошей (кип’ятіння білизни, періодичні огляди солдат на наявність педикульозу та інші профілактичні заходи),  в результаті чого в російських військах на висипний тиф захворіло всього 0.48 чол. на 1000 військових. З вищенаведених фактів видно велике епідемічне значення  профілактичних заходів проти вошей.

В природі є три роди вошей:   паразитують на земних ссавцях, морських ссавцях, на людині.

На сьогоднішній день найбільше нас турбує саме останній рід. До складу нього входить три види вошей: головна (паразитує на  волосяній частині голови); одежна або платтяна  (паразитує переважно в складках одежі та білизни); лобкова (на волосяній частині лобка та під пахвами).

Воші протягом свого життя перебувають на тілі людини і живляться її кров’ю, при своєму розвитку проходять 3 стадії розвитку: яйце- “гнида”, личинка і статевозріла воша.  Яйце має довгасту форму, жовтувато-білого кольору, міцно склеєне з волоссям. Личинка та доросла воша сірувато-коричнневого кольору, пересувається за допомогою 3 пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їй міцно триматися на волоссі або тканині.

Головна воша живе у волосяній частині голови. Самиця  відкладає на волоссі до 4 яєць в день (150 яєць за життя), які дуже міцно з’єднані з волоссям за рахунок речовини, що виділяє самиця. Тривалість життя воші 32-46 діб.

Платтяні воші  для кровосмоктання  виходять на шкіру, для відкладання яєць скупчуються  в зборках та швах білизни, панчохах, взутті та інших речах.

На теперішній час хвороби рикетсійної етіології зберігають своє значення в інфекційній етіології людини і є одним з пріоритетних напрямків розвитку сучасної медичної науки в багатьох  країнах світу. Аналіз закордонної літератури та окремі публікації підтверджують наявність випадків враження педикульозом у Чехії, Єгипті, Ірані та інших країнах. Не виняток з переліку і Україна, де постійно реєструються випадки. Так в 2012році  середньостатистичний показник в Україні склав 52,9 на 100 тис. населення, слід зазначити при цьому, середньо-обласний показник по Сумській області склав 111,4 ( ріст в 2,1рази), а по м. Суми цей показник взагалі найвищий і становить 267,9 ( перевищує українські показники майже  5,0 разів). Факти викликають особливу насторогу медичних працівників м.Суми. Найбільше враження реєструється серед школярів, питома вага серед цього контингенту становить 73,8% від всього зареєстрованих.

З метою виявлення вогнищ педикульозу в плановому порядку проводяться огляди різних контингентів населення силами медичних працівників: 

 1. Всього населення – при проведенні диспансерних та профілактичних оглядів, при кожному зверненні за медичною допомогою.
 2. Дітей, що відвідують ДДЗ – щоденно вихователями,медпрацівниками щонеділі.
 3. Учнів шкіл та ліцеїв – після канікул та в подальшому 1р. на місяць.
 4. Дітей, що від’їзджають в оздоровчі табори  – при оформленні та в подальшому 1р. на тиждень під час перебування в таборі.
 5. При прийомі на стаціонарне лікування, а в подальшому - 1р. на тиждень та при виписці.
 6. Особи, що ведуть безладний  та неосідлий спосіб життя - при затриманні органами внутрішніх справ.

  Ураження головними вошами у людей можливе прямим (через безпосередній контакт завошивленої людини зі здоровою) чи опосередкованим шляхом (через різноманітні особисті речі, в тому числі гребні, щітки, постіль) . Загальною причиною є збільшення її неохайності, що в першу чергу стосується стилю зачісок та довжини волосся.  Означені особливості також сприяють швидкому розповсюдженню педикульозу в різних організованих колективах, під час занять спортом, в місцям тривалого скупчення та частої зміни людей, наприклад під час подорожей, мандрівок та інше.

  Для недопущення  розповсюдження педикульозу потрібно виконувати загальні правила особистої гігієни: особистий одяг, головні убори, гребні і інше, повинні бути особистими і не переходити до подруги чи друга.

  Якщо волосся  доволі довге, потрібно збирати його в коси чи інші зачіски. Уникати безпосереднього контакту з  підозрілими людьми (особи без постійного місця проживання, які ведуть безладний спосіб життя та інше).

          

              Якщо все ж  таки ця проблема вас спіткала?

           Насамперед треба звернутися до фахівців цієї справи, в установу Держсанепідслужби, що розташована за адресою: вул. Троїцька, 57, або зателефонувати за № тел.25-79-83, де Вам нададуть спеціалізовану допомогу, визначать точний діагноз, допоможуть в профілактичній роботі, а при потребі проведуть санітарну обробку найсучаснішими та небезпечними для здоров’я людини препаратами або проконтролюють якість проведення санітарної обробки в домашніх умовах.

           Якщо у вас немає можливості дістатися до установи Держсанепідслужби,  протипедикульозні заходи можна провести і в домашніх умовах, поєднуючи профілактичні та знищувальні заходи.

  Спершу обробити волосся антипедикульозними засобами, котрі доцільно придбати в аптечній мережі, щоб уникнути підробок та заборонених небезпечних препаратів. До складу педикулоцидів входять: ”LAVINAL”, “Пара-плюс”, “Пермін”, “ХедРінг”, “Ніттіфор”, “Педилін”, ”Хігія”, “Делацет”, Педекс” та інше. Перед використанням обов’язково уважно вивчити інструкцію до застосування.

           Наступним етапом після застосування антипедикульозних засобів є повне видалення яєць, що знаходяться на волоссі. Яйця вошей надзвичайно міцно з’єднані з волоссям, тому при митті чи полосканні або вичісуванні густим гребенем видалити їх неможливо. В зв’язку  з цим позбавлятися яєць потрібно, стискуючи пальцями кожну волосинку.

  Наступним кроком в протипедикульозній роботі є дезінсекційна  обробка речей: постелі, білизни та одягу завошивленого. Достатньо кип’ятіння, прасування речей, чистка приміщення пилососом або обробка його аерозольними дезінсектантами.

  Поєднання основних частин профілактичних та знищувальних заходів  дасть змогу вирішити  проблему ураженості населення педикульозом.