Управління охорони здоров’я
 вул. Першотравнева 29, 4 поверх, м.Суми, 40009,
тел./факс (0542) 60-02-40, 66-17-90
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

https://www.facebook.com/medycyna.sm.gov.ua/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 15.45;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя.

17 ТРАВНЯ - ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПОМЕРЛИХ ВІД СНІДУ

За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня проводиться День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше цей день був відзначений ще в 1983 році в Сан-Франциско США групою людей, хворих або глибоко стурбованих проблемою СНІДу.

   Сьогодні, державні та громадські організації у понад 100 країнах світу відзначають цю дату і проводять заходи, аби згадати тих, хто втратив своє життя від захворювань, спричинених СНІДом, для підтримки людей, що живуть з ВІЛ і постраждалих від його наслідків та для заклику громадськості до рішучих дій з протидії захворюванню. 

    За оцінками ВООЗ кількість людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, у світі становить близько 35 мільйонів людей, а ВІЛ-інфекція є однією з основних інфекційних причин смерті в світі. За останні три десятиліття вона забрала понад 25 мільйонів людських життів. 

    Епідемія ВІЛ-інфекції продовжує залишатися серйозною проблемою як для України, так і Сумської області. Сьогодні Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За період 1987–2015 рр. серед громадян України зареєстровано 267 873 ВІЛ-інфікованих осіб, 75 473 хворих на СНІД та 35 403 померлих від захворювань, зумовлених СНІДом. Останніми роками щорічно в Україні виявляються понад 20 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції, з них близько 10 тисяч в стадії СНІДу, біля 4 тисяч - помирає. 

    Сумська область відноситься до регіонів з низьким рівнем інфікування ВІЛ. У 2014 р. в області зареєстровано 202 випадки ВІЛ-інфекції, захворюваність становить 17,9 на 100 тис. населення (Україна 44,8 на 100 тис. населення). У 2014 р. було зареєстровано зменшення захворюваності на ВІЛ-інфекцію на 1,5% порівняно з 2013 р. Три чверті випадків ВІЛ-інфекції зареєстровано серед міського населення області. 

    Станом на 01.04.2015 на диспансерному обліку в лікувально-профілактичних закладах області перебуває 1 149 ВІЛ-позитивних, в тому числі 323 хворих на СНІД. Показники поширеності ВІЛ-інфекції та СНІДу в 3,2 та 2,7 рази відповідно менші, ніж в цілому по Україні. Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції за результатами диспансерного нагляду спостерігаються у Кролевецькому (139,2 на 100 тис. населення), Роменському (135,2), Шосткинському (122,2), Конотопському (107,1) районах, м. Суми (137,8), Шостка (139,9), Конотоп (104,9), Ромни (191,2). 

    Реальну загрозу для суспільства становить вихід епідемії ВІЛ за межі груп ризику. Особливістю епідемічного процесу в області є збільшення випадків передачі ВІЛ статевим шляхом за рахунок статевих партнерів – споживачів ін’єкційних наркотиків. Існує загроза розвитку епідемії гомосексуальним шляхом, адже за даними біоповедінкових досліджень 1 з 30 гомосексуальних чоловіків у Сумській області інфікований ВІЛ. В структурі ВІЛ-інфікованих збільшується кількість жінок, а як наслідок і кількість дітей, народжених ними. Станом на 01.04.2015 в області налічувалось 28 дітей з підтвердженим ВІЛ-статусом. Усі вони перебувають на пожиттєвій антиретровірусній терапії. 

    В області проводиться велика робота, спрямована на протидію поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу. За останні декілька років створена та функціонує мережа кабінетів Довіри, де кожен бажаючий може безкоштовно обстежитися на ВІЛ, у тому числі, анонімно. Розширений спектр лабораторних та медичних послуг.

    З 2006 року на Сумщині впроваджена антиретровірусна терапія, яка дозволяє ВІЛ-інфікованим не тільки подовжити своє життя, а й покращити його якість. На сьогодні, в області АРТ отримує 541 хворий. За умови систематичного і пожиттєвого прийому медикаментів терапія показує високу ефективність. Так якщо на момент призначення препаратів лише дві третини пацієнтів були працездатними, то вже через 2 роки цей показник зростає до 94%. Медикаменти ефективно відновлюють стан імунітету. Відповідно до спостережень на початку терапії лише кожен п’ятий ВІЛ-інфікований мав достатній рівень імунітету, а вже через рік у двох третин хворих лабораторні показники відповідали нормі. Ще більшу ефективність мають препарати у пригніченні вірусу імунодефіциту в організмі: вже через півроку після призначення терапії сучасні лабораторні методи не виявляють слідів вірусу в крові хворого.

    У цей день, хочеться нагадати мешканцям нашої області, що будь-яку хворобу краще попередити, ніж лікувати. Адже фунт профілактики дорожче за пуд лікування. Щоб ВІЛ-інфекція не захмарила ваше щастя і не перекреслила всі плани на майбутнє, будьте обережні і піклуйтеся про своє життя. Майте одного перевіреного статевого партнера, або ж захищені статеві контакти. Будьте обережні, щоб біологічні виділення інших людей не контактували з вашою шкірою та слизовими оболонками. Користуйтесь власними манікюрними наборами та засобами для гоління. Уникайте пірсінгу та татуювання, якщо не впевнені в стерильності інструментів. Перед плануванням сім’ї та вагітності – обстежтесь на ВІЛ-інфекцію разом зі своїм партнером. 

    Отримати інформацію з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу можна у лікарів-інфекціоністів лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання або у фахівців Сумського обласного центру профілактики і боротьби зі СНІДом (м.Суми, вул.Курська, 111, тел. 653-883, 651-841).