Управління охорони здоров’я                                       Розпорядок роботи: 
вул. Шишкарівська 9, 4 поверх, м.Суми, 40030               понеділок - четвер – 8.00 - 17.00
тел./факс (0542) 78 88 00                                                  п’ятниця –  8.00 - 15.45
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                                             обідня перерва – 12.00 - 12.45
facebook.com/uozsoda.ua                                                  вихідні дні – субота, неділя

СУМЩИНА БЕЗ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Лікування хворих на туберкульоз, профілактика та діагностика захворювання, розвиток туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих людей, поширеність тяжких випадків унаслідок пізнього виявлення – ці та інші питання детально обговорювали учасники круглого столу, який пройшов в обласному прес-клубі 24 березня у Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ініціаторами та організаторами круглого столу виступила громадська організація «Клуб «Шанс» спільно з Сумським обласним клінічним протитуберкульозним диспансером.

 Зі вступним словом до присутніх звернулася головний терапевт управління охорони здоров’я облдержадміністрації Інеса Савенко. На Сумщині, за повідомленням головного терапевта, з 2012 року діє обласна програма протидії захворюваності на туберкульоз, що включає в себе 82 заходи, на фінансування яких у 2013 році передбачено понад 7 мільйонів гривень. Завдяки реалізації цих заходів минулого року вдалося стабілізувати захворюваність на туберкульоз (на 17% нижче загальнодержавного рівня), зменшити смертність від туберкульозу на 10% та захворюваність серед дитячого населення на 22%, знизити первинний вихід на інвалідність серед осіб працездатного віку на 33% у порівнянні з 2012 роком.

Заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Віталій Олещенко відзначив збільшення кількості хворих, виявлених при профілактичних оглядах. «Стаціонарне лікування хворих на Сумщині проводиться в двох обласних протитуберкульозних диспансерах – Сумському, розрахованому на 250 ліжок, та Шосткинському міжрайонному, розрахованому на 115 ліжок. Крім того, функціонує п’ять відділень для лікування хворих на туберкульоз у центральних районних лікарнях. Наразі жодної проблеми з госпіталізацією хворих до відділень немає», – підкреслив Віталій Олещенко.

Професор, доктор наук, завідуючий кафедрою загальної хірургії, радіаційної медицини та фтизіатрії Медичного інституту Сумського державного університету Ігор Дужий звернув увагу присутніх на діагностику захворювання на туберкульоз у дітей. Туберкулінова проба Манту, на думку науковця, є основним скринінговим методом виявлення туберкульозу серед дітей. Вона абсолютно безпечна, її не потрібно боятися, а варто робити вчасно.

Про особливості поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, алкогольною та наркологічною залежністю розповів головний лікар обласного наркологічного диспансеру Олексій Крупко. Особливе значення, на переконання головного лікаря, відіграє програма отримання замісної підтримуючої терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків, що активно діє в Сумах, Шостці, Конотопі, Охтирці та найближчим часом запрацює в Ромнах.

За словами завідуючої відділу профілактичної, організаційно-методичної роботи та епідмоніторингу обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Лариси Панасенко, кожен другий ВІЛ-інфікований може зустрітися з проблемою туберкульозу. Відтак, для таких хворих проводиться щорічна рентген-діагностика всіх органів. У разі виявлення туберкульозу у ВІЛ-позитивної людини, її госпіталізують до стаціонарного відділення протитуберкульозного закладу, де пацієнт має можливість отримувати протитуберкульозну та антиретровірусну терапії.

Керівник громадської організації «Клуб «Шанс» Олексій Загребельний у своєму виступі зауважив, що туберкульоз – важлива соціальна проблема, про яку необхідно пам’ятати кожному, оскільки застрахуватися від туберкульозу, на жаль, неможливо. Ефективна організація профілактики туберкульозу та лікування хворих, достатнє фінансування протитуберкульозних закладів, контроль за прийомом ліків, широка інформаційно-просвітницька кампанія та інші заходи дозволять значно знизити рівень захворювання на туберкульоз в Сумській області та Україні взагалому.